„Kiedy Apostołowie w Jerozolimie dowiedzieli się, że Samaria przyjęła słowo Boże, wysłali do nich Piotr i Jana, którzy przyszli i modlili się za nich, aby mogli otrzymać Ducha Świętego, bo na żadnego nich jeszcze nie zstąpił. Byli jedynie ochrzczeni w imię Pana Jezusa. Wtedy więc wkładali Apostołowie na nich ręce, a oni otrzymywali Ducha Świętego” (Dz 8, 14-17)
Bierzmowanie jest sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej.
Sakrament bierzmowania może i powinien przyjąć każdy ochrzczony. Zwykle przyjmują go uczniowie klasy VIII uczęszczający na katechizację. Natomiast osoby, które z różnych przyczyn nie przyjęły dotąd tego sakramentu, powinny porozumieć się z duszpasterzem, gdzie i kiedy by ustalić indywidualną formę przygotowania do tego sakramentu.
Aby godnie przyjąć sakrament, należy:
- być w stanie łaski uświęcającej
- być odpowiednio pouczonym i zdolnym do odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.
Spotkania formacyjne dla kandydatów do sakramentu bierzmowania dla uczniów klas VIII Szkoły Podstawowej lub starszych trwają od września do maja.
Wymaga się, aby Sakrament Bierzmowania przyjęły osoby zamierzające zawrzeć związek małżeński oraz ci, którzy pragną być kandydatami na rodziców chrzestnych.
Świadkami bierzmowania z zasady powinni być rodzice chrzestni kandydata, a gdy to jest niemożliwe wówczas inny wierzący, bierzmowany i praktykujący katolik lub sami rodzice.
Świadek kładzie prawą rękę na prawym ramieniu kandydata na znak, że będzie go wspierał radą i czynem w życiu zgodnym z wyznawaną wiarą.
BIERZMOWANIE zobowiązuje wszystkich, którzy je przyjęli, do postępowania zgodnego z zasadami wiary katolickiej, do odważnego wyznawania i obrony wiary oraz do apostołowania w swoim środowisku, czyli głoszenia postawą życiową, że Jezus jest naszym Zbawicielem.